Hram la Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” și „Sfântul Dimitrie”din Sibiu

Joi, 26 octombrie, în ziua prăznuirii Sfântului Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, a liturghisit în Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” și „Sfântul Dimitrie”din Sibiu. Comunitatea şi-a serbat ocrotitorul spiritual, iar în soborul de preoţi şi diaconi au făcut parte  protopopul de Sibiu, Ioan Coşa, preoţii parohi şi alţi slujitori ai sfintelor altare din Municipiul Sibiu.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Ilarion Făgărășanul a evidenţiat faptele minunate dar şi jertfelnicia Sfântului Mucenic Dimitrie, care a ales să sufere moarte martirică, decât să renunţe la credinţa creştină.

La final, mulţi dintre credincioşii prezenţi s-au împărtăşit cu Sfintele Taine, fiecare dintre cei prezenţi primind în dar câte o iconiţă cu chipul Sfântului Dimitrie.

Autor: Adrian Nae