26 de teologi au susţinut la Sibiu examenul de capacitate preoţească

Examenul a avut loc astăzi, 10 martie, la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Sfântul Andrei Şaguna”. Cei 26 de candidaţi au susţinut mai întâi un test psihologic, după care au primit de la Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului un subiect la proba scrisă, o temă foarte actuală şi de interes misionar, legată de Tainele de iniţiere şi implicaţiile lor misionare în pastoraţia familiei şi a tineretului de astăzi. După proba scrisă, candidaţii au susţinut o probă orală prin care li s-au verificat cunoştinţele de Catehetică, Omiletică, Liturgică şi Administraţie şi Drept bisericesc. Teologii care vor trece acest examen se vor înscrie în perioada următoare la concursurile de ocupare a posturilor vacante de preot paroh în Arhiepiscopia Sibiului.

Autor: Ştefan Mărculeţ