A opta ediţie a Campaniei ”O mie de daruri” a Asociaţiei „Sfânta Maria” din Cristian, judeţul Braşov

Peste o mie de copii de la sate au primit și anul acesta cadouri prin grija Asociației „Sfânta Maria” din Cristian, judeţul Brașov, în cadrul Campaniei ”O mie de daruri” desfășurată în luna decembrie. Campania se află deja la a opta ediție și numărul copiilor care beneficiază de ea crește de la un an la altul, mobilizând de fiecare dată un număr cât mai mare de donatori din țară dar și din străinătate. Beneficiarii campaniei au fost sute de copii din satele din zona orașelor Brașov, Făgăraș, Rupea dar și din locuri mai îndepărtate precum sate din județele Teleorman sau Ilfov. Fiecare copil a primit o jucărie nouă, pe lângă haine, rechizite sau dulciuri. O atențe deosebită s-a acordat familiilor cu mulți copii care au primit ajutoare care au constat în primul rând în alimente pentru masa de Crăciun precum și bătrânilor sau persoanelor cu probleme de sănătate care au primit lemne pentru foc. Campania nu ar fi avut loc fără mobilizarea exemplară a credincioșilor Bisericii ”Adormirea Maicii Domnului” din Cristian, ai Bisericii ”Sfântul Nicolae” din Râșnov, ai Bisericii ”Adormirea Maicii Domnului” din Chicago, precum și a Școlilor ”Peter Thal” din Râșnov, nr. 6 din Brașov, Grădiniței nr. 21 din Brașov, a Ladies’ Circle Brașov, a Teachers’ SRL Brașov, Agora Club Brașov precum și a sutelor de donatori anonimi din țară și din străinătate.

Autor: Roxana Dobre