„Academia de timp liber”– Școala de vară de la Ghimbav, la a doua ediție

386

În Biserica „Sfânta Treime” din orașul Ghimbav, județul Brașov, a avut loc luni, 1 iulie, deschiderea oficială a școlii de vară în același loc în care anul trecut veneau peste șaptezeci de copii și tineri pentru cele șapte ateliere, pe parcursul a două luni, până la începutul anului școlar 2018-2019. Părintele paroh Daniel Puia-Dumitrescu a înființat Asociația Social-Culturală „DREPT ÎN INIMĂ, care a preluat mare parte din greutățile strângerii de fonduri, iar Parohia Ghimbav 1 ajută cu tot ceea ce mai este nevoie. Astfel, copiii și tinerii din Ghimbav și nu numai beneficiază de unsprezece ateliere anul acesta, totul fiind GRATUIT. Oferta este una foarte generoasă – sunt puse la dispoziție ateliere de Chitară, Creativ, Desen Artistic, Doza de Cultură: Dezbateri, Engleza în vacanță, Fotografie și Imagine Artistică, Germana prin joc și joacă, Observatorul de Insecte, Păsări și Fluturi, Scriere Creatoare, Pictură și Teatru – Interpretare.

Aproximativ o sută de participanți au fost prezenți și luni seara la deschiderea Academiei de Timp Liber. Mulți părinți și-au însoțit copiii pentru a afla detalii despre programul atelierelor. Și anul acesta, atelierele vor dura două ore, cu  pauză de hidratare, în care participanții vor avea – din partea casei – sucuri naturale, apă și multe fructe. Toată lumea a primit pliante de prezentare, iar părinților li s-a cerut semnarea de Acorduri, pentru ca toate activitățile să fie sub semnul legalității și al corectitudinii. Toți coordonatorii lucrează sub contract de voluntariat cu Asociația „DREPT ÎN INIMĂ” și Parohia Ortodoxă Română Ghimbav 1. Să înceapă vara, să înceapă distracția!