Acorduri de muzică folk şi armonii duioase de colind la Făgăraş

Concertul „Flori de măr” a venit să încununeze munca de mai multe luni a copiilor şi tinerilor de la Atelierul de chitară organizat cu sprijinul Protopopiatelor ortodoxe Făgăraş I şi II.

Din primăvara acestui an, membrii atelierului – copii şi tineri din Făgăraş sau satele dimprejur – se bucură de un atelier gratuit de chitară. Acesta a fost iniţiat de cei doi coordonatori: pr. Marius Demeter, paroh în Felmer, şi părintele diacon Marcel Dobrea, profesor de muzică şi slujitor al Bisericii brâncoveneşti „Sfântul Nicolae” din oraş. După câteva luni de întâlniri săptămânale, tinerii instrumentişti au ajuns la momentul dăruirii din talentul şi munca lor.

Astfel că luni, 19 decembrie, au susţinut în sala mare a celor două protopopiate făgărăşene un recital de muzică folk şi colinde. Introducerea a fost făcută de pr. protopop Marius Corlean, care i-a  prezentat pe tinerii artişti. Deşi emoţionaţi de prima ieşire în public, aceştia, susţinuţi vocal de câţiva prieteni tineri sau adulţi, au oferit o seară minunată. Reacţia celor din public, care au cântat alături de ei şi i-au aplaudat călduros, i-a încurajat şi le-a dat încredere că talanţii sunt bine folosiţi şi pot continua drumul început împreună cu coordonatorii atelierului.

La final pr. Marius Demeter a mulţumit celor doi părinţi protopopi de la Protopopiatele ortodoxe Făgăraş I şi II pentru găzduirea atelierului şi susţinerea acordată, iar pr. protopop Ion Tărcuţă a împărţit daruri tinerilor colindători. Evenimentul s-a încheiat cu promisiunea unui nou concert, care va avea loc la primăvară.

Natalia Corlean

Foto: Cristian Ramba