Acțiune social – filantropică la Biserica „Sfântul Nicolae” din Sibiu-Turnișor

297

În Joia Mare, în curtea Bisericii „Sfântul Nicolae” din Sibiu, cartierul Turnișor, a fost organizat un atelier de vopsit ouă. La acest atelier au participat copiii Centrului social al Parohiei Turnișor I, alături de părinții lor și alte persoane nevoiașe. Pe lângă activitatea propriu-zisă, în care copii ajutați de voluntarii de la Crucea Roșie au învățat meșteșugul tradițional al vopsirii ouălor, au dăruit persoanelor nevoiașe din parohie pachete specifice pentru masa de Paște.

Această activitate s-a desfășurat în colaborare cu Departamentul de asistență socială al Arhiepiscopiei Sibiului, Asociația „Crucea Roșie” Sibiu și diverși sponsori.

Tuturor le aducem mulțumire urându-le sărbători cu lumină.

Autor: pr. Ciprian Creangă