Activitate social-filantropică la Nou Român, judeţul Sibiu

788

În Parohia Nou Român, judeţul Sibiu, a avut loc Joi, 10 ianuarie, o activitate social – filantropică prin care au fost oferite alimente şi articole de îmbrăcăminte mai multor familii defavorizate din comunitate. Activitatea este rodul colaborării dintre Parohia Nou Român şi Parohia Dumbrăviţa, judeţul Braşov, alimentele şi imbrăcămintea provenind din colecta organizată în parohia braşoveană în decursul Postului Crăciunului la îndemnul pastoral făcut de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române  de a intensifica   activităţile de întrajutorare şi sprijinire a credincioşilor defavorizaţi.  Activitatea este cea dintâi dintre o serie de activităţi comune pe care cei doi preoţi parohi, Liviu Florin Ivănuşcă ( Dumbrăviţa) şi Petru Laurenţiu Voicu (Nou Român), doresc să le implementeze în interesul spiritual al credincioşilor pe care-i păstoresc.