Activități catehetice și filantropice în Parohia Hamba

2182

Cu ocazia sărbătorii Sfântului Stelian, ocrotitorul copiilor, în Parohia Hamba, Protopopiatul Sibiu, a fost organizată o nouă cateheză, intitulată sugestiv „Pe urmele Sfântului Stelian Paflagonul”. Prima parte a catehezei a debutat cu rugăciunea adresată Sfântului Stelian, iar cea de-a doua parte a catehezei a fost una practică. Încă de la începutul Postului Nașterii Domnului s-a inițiat Campania  intitulată ,,Atât primești – cât dăruiești!ˮ iar acum s-au adunat jucării, rechizite, produse alimentare și dulciuri ce vor fi oferite copiilor aflați la recuperare în Spitalul de Recuperare Neuro-Psiho-Motorie Pediatrică din Sibiu, care au la dispoziție o Grădiniță de Stat.

Scopul acestei activități a fost de a cunoaște viața plăcută lui Dumnezeu a acestui sfânt și de a vedea cum ar trebui să se comporte copiii unii față de ceilalți atât în familie cât și la școală, la joacă sau în alte împrejurări.

Autor: pr. Ioan-Remus Răsvan