Activităţi dedicate tinerilor şi copiilor din Parohia Sibiu-Turnişor I

1090

Voluntarii  care activează pe lângă Centrul social-filantropic al Parohiei „Sf. Nicolae” Turnişor I , alături de partenerii de la Asociaţia Crucea Roşie – filiala Sibiu şi Asociaţia Lindenfeld au desfăşurat în Sfânta şi Marea Joi, după Sfânta Liturghie,  un atelier de vopsit ouă urmând metoda tradiţională (ouă fierte în foi de ceapă într-un ceaun, la foc de lemne, în curtea bisericii) . Au participat 60 de copii la această actvitate, fiecare copil primind pe lângă ouă, dulciuri, fructe şi învăţătura catehetică despre simbolistica oului în legătură cu Învierea Domnului. De asemenea 40 de copii proveniţi din familii defavorizate au primit haine şi alimente pentru masa de Paşte (20 de familii). La acestea au contribuitn Parohia şi ele două asociaţii partenere.

 

Autor: pr. Ciprian Creangă