Activități filantropice în Parohia Victoria 2, județul Brașov

279

În Duminica Floriilor, la sfârsitul Sfintei Liturghii, 25 de copii de la Biserica „Sfinții Împărați Constantin şi Elena” din orașul Victoria, județul Brașov, au primit daruri pentru sărbătoarea Sfintelor Paşti. Copiii participă la atelierele desfăşurate săptămânal în incinta Centrului „Sfântul Ierarh Nicolae” de la biserica amintită, iar acum au pregătit câte o scrisoare cu micile lor dorinţe pentru marea sărbătoare a Învierii Domnului.

“Mi-aş dori să primesc o carte care se numeşte «Istoria lui Răzvan» de Horia Chorcheş”, a scris Ioana, în vârstă de 12 ani.

Copiii au primit ceea ce şi-au dorit, printre care articole de îmbrăcăminte și de încălţăminte, cărţi, jucării şi dulciuri.

Pe lângă această activitate, în a patra zi din Săptămâna Patimilor, 10 copii au primit masa de prânz la restaurant.

„Am încercat în această perioadă duhovnicească deosebită să împletim rugăciunea cu faptele bune.

Îi mulţumim Bunului Dumnezeu şi tuturor celor care sunt mereu alături de noi şi ne ajută să aducem o rază de bucurie pe chipul copiilor. Le mulţumim şi sponsorilor fără de care această bucurie nu ar fi fost posibilă”, ne-a a spus părintele paroh Daniel Mihai Smădu, coordonatorul acestor activități.