Ajutoare din partea Arhiepiscopiei Sibiului pentru familiile din „Zăvoi”

1598

Departamentul de asistenţă socială din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului a oferit ajutoare familiilor defavorizate din cartierul mărginaş al Sibiului numit “Zăvoi”. Peste 100 de persoane au primit produse alimentare şi îmbrăcăminte, cu sprijinul elevilor de la Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară “Terezianum” din Sibiu şi de la Liceul “Onisifor Ghibu” din Sibiu. Elevii au colectat în instituţiile de învăţământ menţionate haine, jucării şi produse alimentare. De asemenea, elevii Colegiului “Terezianum” au pregătit produse de patiserie pentru a le oferi acestor familii defavorizate.

“Prin această acţiune am dorit să sprijinim aceste familii din cartierul Zăvoi, unde familiile trăiesc în condiţii groaznice, fără electricitate, gaz şi apă. Le-am adus alimente, haine, jucării şi produse de patiserie”, ne-a spus inspectorul social din cadrul Departamentului de asistenţă socială, Marius Talmaţchi.

Pe viitor, instituţiile partenere în această activitate îşi propun să ofere şi alte ajutoare celor peste 100 de persoane din cartierul Zăvoi.

 

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Sibiului