Ajutoare pentru persoane nevoiașe din Bogatu Român

477

Parohia Bogatu Român, județul Sibiu, a oferit piese de mobilier unor credincioși nevoiași din localitate. Darurile au fost oferite sărmanilor prin donația făcută de preotul paroh Sevastian Ghiorghiasa, iar activitatea filantropică a avut ca scop întâmpinarea unor nevoi urgente în familiile sprijinite.

 „Am oferit un birou unei familii cu trei copii, dintre care doi au probleme de sănătate, având dizabilități locomotorii.  O fată confecționează tot felul de obiecte prin tehnica origami și avea mare nevoie de un birou atât pentru aceste activități, dar și pentru activitățile educaționale. Am oferit apoi o canapea unei femei care locuiește într-o casă părăsită din satul nostru, în condiții precare, fără pat și alte obiecte de mobilier. Această femeie nu are buletin, nu primește ajutor social, dormea pe niște scânduri în această casă pusă la dispoziție de o familie din sat și trăiește din mila oamenilor”, ne-a spus părintele Sevastian Ghiorghiasa.

Parohia Bogatu Român are în vedere sprijinirea acestor persoane nevoiașe din satul sibian și în viitorul apropiat.