Atelier de încondeiat ouă la muzeul parohial din Cuciulata, județul Brașov

886

Protopopiatul Rupea, prin protopopul Alexandru Petrica, în colaborare cu Parohia Cuciulata, prin parohul Mircea Comșa au organizat recent un atelier de închistrit ouă. Îndrumarea tehnică a fost asigurată de localnice ale satului Cuciulata, păstrătoare ale tradiției locale de închistrit ouă. Au participat copii din satele Cuciulata și Comăna de Jos.

Pentru încondeiatul ouălor se folosește metoda „scrierii” cu un instrument special, numit condei, și ceară de albine încălzită. Pe oul fiert se conturează motive decorative cu ceară, precum: coada rândunicii, broasca, căpăstrul, cârja, fierul de plug, cărarea rătăcită, frunza de stejar, vioara, cuibul de rândunică, cuibul de viespi etc. După conturarea modelelor, oul se scufundă în vopsea roșie obținută pe cale naturală  în trecut, azi din coloranți sintetici. Pe ouă se mai „scrie” anul când au fost realizate și urarea: „Hristos a înviat!”.