Atelier de pictat icoane pe sticlă la Măieruș, județul Brașov

1552

Parohia Măieruș, Protopopiatul Rupea, județul Brașov, a organizat în luna aprilie 2017 atelierul de pictura pe sticlă „Icoana – fereastră spre cer”  la care au participat elevi ai Școlii Gimnaziale Măieruș, însoțiți de doamnele profesoare Simona Taus și Rodica Iuga. Un grup de 26 de copii de vârste diferite a lucrat timp de 3-4 ore pe zi până la finalizarea icoanelor. Aceștia au fost îndrumati în tehnica picturii pe sticlă de domnul pictor restaurator de monumente istorice Nicolae Marian Catrina. Din 2014 se lucrează la restaurarea iconostasului bisericii monument istoric cu hramul Adormirii Maicii Domnului din Măieruș.

Atelierul a fost găzduit de Centrul social-cultural „Sfinții Ierarhi Andrei Șaguna și Nectarie Taumaturgul”.