Atelier de pictură pe sticlă şi placaj la Jibert, judeţul  Braşov

1233

Parohia Jibert, Protopopiatul Rupea şi Parohia Văleni, Protopopiatul Făgăraş II, județul Brașov, au organizat sâmbătă, 27 mai, un atelier de pictură pe sticlă şi placaj. La atelierul de pictură au participat 18 copii din satele Jibert şi Văleni, aparţinătoare comunei Jibert. Activitatea a avut loc în Parohia  Jibert şi a avut loc în contextul Anului omagial  al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti.

Copiii au fost iniţiaţi în tehnica picturii pe sticlă şi placaj de pr. Iulian Ungureanu de la Parohia Jibert, şi de pr. Claudiu Popa de la Parohia Văleni. Participanții au deprins tehnica pictării de icoane pe sticlă și pe lemn în cadrul acestui atelier care a avut ca obiectiv apropierea tinerilor de valorile spirituale din Biserica străbună. Totodată, activitatea de la Jibert a fost una educativă și a urmărit ca cei mici să-și petreacă timpul liber într-un mod creativ și folositor.