Atelier interactiv în cadrul Protopopiatului Rupea

549

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului  Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, Departamentul Educational pentru Formare Continuă și Misiune al Arhiepiscopiei Sibiului, în colaborare cu trainerul Dan Florea, membru al Școlii Familiei, un program inițiat de Virgiliu Gheorghe, a desfășurat un atelier interactiv  cu tema „Mesajele mediatice din mintea noastră”.

Acest atelier se înscrie în seria de patru ateliere pe care Școala Familiei le oferă preoților, celelalte trei fiind:

– Ecranele digitale și detoxifierea digitală

– Agenda ideologică a societății mediatice

– Formarea dependențelor moderne

Atelierul „Mesajele mediatice din mintea noastră” a abordat cei 3 piloni ai mesajelor care circulă mediatic: sex, violență și magie. Participanții, preoți și preotese, au descoperit esența acestor mesaje prin studii de caz din publicitate și desene animate. Obiectivele principale ale atelierului sunt creșterea gradului de conștientizare al participanților cu privire la impactul negativ al acestor mesaje precum și dezvoltarea gândirii critice în vederea protejării față de aceste mesaje.