Au început conferințele preoțești de toamnă în Arhiepiscopia Sibiului

861

Preoții din cele cinci protopopiate ale județului Sibiu (Sibiu, Mediaș, Avrig, Săliște și Agnita) au participat marți, 22 octombrie, la prima conferință preoțească de toamnă din Arhiepiscopia Sibiului din acest an. Conferința a avut loc în Aula „Mitropolit Ioan Mețianu” a Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu, sub președinția Înaltpreasfințitului Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. Tema conferinței a fost „Patriarhii Nicodim Munteanu, Iustin Moisescu și traducătorii de cărți bisericești de-a lungul istoriei noastre”.

După cuvântul de binecuvântare al ierarhului din deschiderea lucrărilor, arhid. prof. univ. dr. Ioan I. Ică jr. a susținut o prelegere pe tema „Traducătorii de cărţi bisericeşti şi importanţa lor pentru noi”. Despre activitatea celor doi patriarhi și în special despre traducerea de cărți teologice a vorbit mai apoi pr. prof. univ. dr. Vasile Mihoc.

„Fiind aici, la Facultatea de Teologie, am căutat să subliniem aportul pe care această instituție l-a avut de-a lungul timpului, de-a lungul existenței sale, în ceea ce privește traductologia și operele traduse de marii dascăli care au activat aici”, ne-a spus consilierul cultural din Arhiepiscopia Sibiului, pr. lect. univ. dr. Emanuel Tăvală.

Referatele susținute în cadrul conferinței au fost: „Traducătorii de pravile și canoane în limba română” (pr. conf. univ. dr. Irimie Marga-Parohia Sibiu Inferior I), „Părintele Dumitru Stăniloae şi Filocalia românească” (pr. dr. Ioan Dan Sima-Parohia Rășinari II), „Patriarhul Nicodim Munteanu în timpul regimului comunist” (pr. Barac Horațiu Ilie-Parohia Fofeldea), „Patriarhul Iustin Moisescu și păstorirea sa în scaunul șagunian de la Sibiu” (Pr. Marius –Vasile Dobrin-Parohia Arpașu de Sus), „Patriarhul Iustin Moisescu inițiatorul colecțiilor ,,Părinți și Scriitori Bisericești” și „Artă creștină în România” (Pr. Bogdan Alin Fluieraș-Parohia Mălâncrav).

Conferințele preoțești de toamnă vor continua în Arhiepiscopia Sibiului miercuri, 23 octombrie, la Făgăraș, unde se vor aduna preoții din Protopopiatul Făgăraș și Rupea, și joi, 24 octombrie, la Vlădeni, localitatea natală a părintelui Dumitru Stăniloae, unde vor participa preoții din Protopopiatul Brașov, Protopopiatul Săcele și Protopopiatul Bran-Zărnești.