Binecuvântare arhierească la Mănăstirea din Poiana Brașov

1922

La sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului a oficiat slujba Vecerniei la Mănăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul” din Poiana Brașov, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Părintele Mitropolit a sfințit cu ocazia acestei vizite pastorale iconostasul refăcut al bisericii și o troiță din incinta așezământului monahal. Obștea monahală condusă de arhimandritul Hristofor Bucur și pelerinii prezenți au primit binecuvântare arhierească în ziua de hram a acestei mănăstiri din stațiunea montană amintită.

„Ne bucurăm și dăm slavă lui Dumnezeu pentru toată lucrarea care se săvârșește aici și nu este o lucrare mică, deși așezământul este mic și spațiul insuficient. Dar când locul este mic și oamenii sunt mulți, lucrarea este benefică și lucrarea spirituală este una deosebită. Aici vin foarte mulți oameni care doresc să aibă un moment de liniște, un moment de odihnă fizică și sufletească, iar aici găsesc binecuvântare”, a spus ierarhul.

IPS Mitropolit Laurențiu a oferit la final un act de cinstire ctitorului troiței din curtea mănăstirii, Ioana Stăneasă.