Binecuvântare arhierească pentru obştile monahale de la Nocrich şi Breaza

849

Joi, 8 septembrie, a fost zi de mare bucurie pentru obştea Mănăstirii „Naşterea Maicii Domnului” din Nocrich, judeţul Sibiu, unde Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Ierarhul a împărtăşit cu Sfintele Taine credincioşi veniţi în număr mare si obştea monahală, iar la momentul potrivit a vorbit celor prezenţi despre Maica Domnului, arătând că aceasta este ajutătoarea şi mijlocitoarea noastră grabnică către scaunul Sfintei Treimi.

La final Preasfinţitul Ilarion a miruit mulţimea şi a oferit fiecăruia o iconiţă cu chipul Maicii Domnului.

În ziua de prăznuire a Sfinţilor Părinţi Ioachim şi Ana, 9 septembrie, PS Episcop  Ilarion Făgărăşanul, a oficiat slujba Sfintei Liturghii la Schitul de la Breaza, judeţul Braşov.

Autor: Adrian Nae