Binecuvântare pentru bolnavii de la Centrul de Recuperare din Cisnădie

1774

Cele 50 de persoane de la Centrul de Recuperare şi Reabilitare pentru Persoane cu Handicap din oraşul Cisnădie, judeţul Sibiu, au fost vizitaţi vineri, 30 septembrie, de preoţii parohi ai celor două biserici ortodoxe din oraş. Aici, cei patru slujitori, părintele Nicolae Vintilă de la Parohia Cisnădie I, părintele Fănel Scarlat de la Parohia Cisnădie II, părintele Laurenţiu Broscăţeanu de la Parohia Cisnădie III şi părintele Cătălin Crişan de la Parohia Cisnădie IV au săvârşit o slujbă de binecuvântare a instituţiei. Alături de cuvântul de mângâiere şi îmbărbătare rostit la finalul slujbei de părintele Fănel Scarlat în faţa bolnavilor şi a personalului care îşi desfăşoară activitatea în cadrul instituţiei, beneficiarii au primit şi daruri din partea Bisericii constând în alimente şi 50 de lănţişoare cu cruciuliţe.

“Aflat jurisdicţional pe teritoriul Parohiei Cisnădie IV, Centrul de Recuperare şi Reabilitare din Cisnădie a fost nu de puţine ori şi cu diferite ocazii martorul prezenţei preoţilor ortodocşi în mijlocul bolnavilor. Mai mult, chiar şi o parte din bolnavi alături de însoţitori participă periodic la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie oficiată la Biserica Ortodoxă <<Sfânta Treime>> de pe strada Măgurii, existând astfel o legătură de suflet între credincioşii bisericii şi bolnavii care îşi duc viaţa aici. Glasul lor, materializat prin vocea doamnei director Ana Tincu, ne sună ca un memento tuturor celor dintre noi care trăim cu simţul responsabilităţii slujirii aproapelui şi a <<liturghiei după liturghie>>: <<Vă așteptăm să ne treceți poarta pentru a socializa cu noi şi pentru a schimba o vorbă, vorbă care ne mişcă şi ne tresaltă sufletul, dându-ne o stare de bine şi de confort psihic de care avem nevoie. Vă așteptăm să ne vizitați! Cu mulțumiri!>>”, ne-a spus pr. Cătălin Crişan.