Binecuvântare pentru elevii din Noiștat

605

 La Școala cu clasele I-VIII din localitatea Noiștat a avut loc pe 12 septembrie festivitatea de deschidere a anului școlar, în cadrul căreia s-a oficiat un Te Deum. Slujba religioasă a fost oficiată de parohul de la Noiștat, Ionuț Popescu. La festivitatea de deschidere au participat d-l director Vasile Zămăcău, d-na directoare adjunct Manuela Banu, cadre didactice și mulți copii și părinți.

În cuvântul de învățătură preotul paroh a vorbit despre legătura dintre Biserică și Școală în răspândirea cuvântului lui Dumnezeu, care este sămânța cea bună. Părinte Ionuț Popescu i-a sfătuit pe părinți să fie atenți în educarea copiilor lor, îndepărtând orice fel de ispită a vremurilor care ar periclita buna învățare. După cuvântul de învățătură, pr. Popescu a binecuvântat cu apă sfințită pe elevi și mers prin sălile de curs.