Binecuvântare pentru elevii din Nou Român, județul Sibiu

653

Elevii din Nou Român, județul Sibiu, au avut posibilitatea să participe duminică, 9 septembrie, la o slujbă religioasă oficiată în biserica parohială cu ocazia începutului de an școlar.  Astfel, după ce mulţi dintre ei s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos, au fost citite mai multe rugăciuni pentru ajutor la învăţătură şi luminarea minţii, iar apoi au fost binecuvântați pentru a avea rezultate cât mai bune pe plan şcolar. Totodată, în sprijinul procesului educaţional, Parohia Nou Român, cu ajutorul unor donatori din sat, a oferit elevilor 30 de pachete cu caiete şi rechizite şcolare pe care aceştia să le folosească la teme sau orele de curs.

De asemenea, în după-amiaza aceleiași zile, la sediului  Centrului

Cultural-Educaţional pentru Copii şi Tineret „Sfântul Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei” din Nou Român a avut loc deschiderea oficială a Anului Catehetic 2018 – 2019, copiii fiind aşteptaţi aici în fiecare zi de sâmbată şi duminică pentru a participa la diverse activităţi catehetice sau educaţionale.

Autor: pr.paroh Liviu- Florin Ivănuşcă