Biserica din Satu Nou, judeţul Braşov, a fost sfinţită

1243

În Duminica a 19-a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, a sfințit Biserica “Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din localitatea Satu Nou, judeţul Brașov. Locaşul de cult, monument istoric, a fost renovat în totalitate în ultimii ani prin eforturile comunităţii locale şi ale mai multor binefăcători.

După slujba de târnosire, ierarhul, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie pe o scenă amenajată în curtea bisericii. Credincioşi din Satu Nou, fii ai satului şi oaspeţi din alte parohii au participat la sărbătoarea prilejuită de sfințirea bisericii și au avut posibilitatea să treacă prin sfântul altar.

Sărbătoarea a fost una deosebită pentru comunitatea din Satu Nou, deoarece și-a văzut încununată munca și osteneala din ultimii ani.

La final IPS Mitropolit Laurenţiu l-a hirotesit iconom pe preotul paroh Vasilică Cotloguţ, iar mai mulţi binefăcători și ctitori au primit acte de cinstire.