Canonul cel Mare la Catedrala mitropolitană din Sibiu

1182

Mulţimi de credincioşi din Sibiu au participat miercuri, 13 aprilie, la slujba Deniei oficiate la Catedrala mitropolitană din oraş. În cadrul slujbei religioase s-a citit integral Canonul Sfântului Andrei Criteanul, una dintre cele mai frumoase creaţii liturgice. Soborul slujitor a fost condus de Înaltpreafinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului.

Alături de ierarh s-au aflat slujitori ai Catedralei mitropolitane şi cadre didactice de la Facultatea de Teologie Ortooxă “Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu. Răspunsurile liturgice au fost date de studenţii teologi, conduşi de pr. lect. univ. dr. Sorin Dobre.

IPS Mitropolit Laurenţiu i-a binecuvântat pe credincioşii prezenţi pentru ca perioada de post rămasă până la măreţul praznic al Învierii Domnului să fie parcursă cu mult folos duhovnicesc.

 

Autor : Ştefan Mărculeţ