Capela „Sfânta Muceniță Filofteia” din Sibiu a îmbrăcat haină de sărbătoare

1151

Miercuri, 7 decembrie 2016, Capela din strada George Bacovia și-a serbat într-un mod festiv al 27-lea hram de la sfințire pentru că și-a primit cu multă căldură noul preot slujitor, părintele Florin Pavel, înconjurat de un frumos sobor de slujitori din care au făcut parte pr. prof. Aurel Pavel, prodecanul Facultății de Teologie din Sibiu, pr. Adrian Răduleț, pr. Teodor Răduleț, pr. Ioan Răduleț, pr. Ioan Oană, pr. Virgil Preda, pr.Marian Oțil, diaconul Sebastian Bratu și nu în ultimul rând pr. Vasile Vecerdea, cel care a slujit până acum în această capelă timp de 8 ani și care va rămâne aproape de părintele Florin și în continuare. Hramul a început după o frumoasă tradiție de la Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena”, de unde s-a plecat în cântec de colindă spre capelă și de la ora 17.00 s-a săvârșit Vecernia cu Litie la sfârșitul căreia s-au arătat câteva din amintirile care au făcut din această capelă un loc căutat de credincioși și care oferă multă căldură duhovnicească, și s-a continuat în ziua hramului cu Utrenia și Sfânta Liturghie, la sfârșitul căreia părintele Adrian Răduleț le-a vorbit credincioșilor despre ocrotitoarea capelei, Sfânta Muceniță Filofteia de la Curtea de Argeș și apoi l-a prezentat credincioșilor pe noul părinte Florin Pavel. A vorbit apoi Părintele Vasile Vecerdea care a mulțumit credincioșilor pentru dragostea cu care l-au înconjurat în cei 8 ani de slujire, arătându-și disponibilitatea ca și în continuare să îi fie alături noului părinte . În final, cu multă emoție le-a vorbit credincioșilor părintele Florin Pavel, mulțumindu-le pentru primirea frumoasă făcută, după care toți credincioșii s-au bucurat de cele pregătite în cinstea hramului.

Capela „Sfânta Filofteia” este ctitoria părintelui Aurel Răduleț, făcută în casa donată Bisericii de către soții Traian și Victoria Jurcă, doi credincioși în vârstă, care n-au avut copii și astfel din evlavie pentru părintele Arsenie Boca au ales să doneze casa proprie, retrăgându-se într-o căsuță din spate și continuând să slujească lui Dumnezeu până la ultima suflare. Capela a fost înzestrată cu toate cele necesare slujirii, fiind pictată de soții Virgil și Livia Pavel din Sibiu, slujindu-se Sfânta Liturghie și Vecernia miercurea și vinerea și în fiecare duminică și de sărbători. 25 din cele 27 hramuri au fost încununate de prezența ierarhului la Sfânta Liturghie și prin aceasta văzându-se purtarea de grijă a „Sfântuliței” și deși este micuță a putut găzdui la un hram peste 25 de preoți. Pentru toate binefacerile am mulțumit lui Dumnezeu, pomenindu-i la Sfânta Liturghie și pe ctitorii capelei: părintele Aurel și credincioșii Traian și Victoria, dând slavă lui Dumnezeu pentru toate.

Autor: pr. Teodor Răduleț