Ceasul din turnul bisericii din Rod, județul Sibiu, a fost reparat

412

La inițiativa domnului inginer Petru Nedela, fiu al satului Rod, în perioada octombrie 2017 – ianuarie 2018 s-a reparat ceasul din turnul Bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Rod, județul Sibiu. Acest ceas, care are o istorie îndelungată fiind cumpărat de către comunitatea ortodoxă din Rod și instalat în anul 1931 în turnul bisericii, a funcționat neîntrerupt până în anul 1967. În perioada 1952-1967 acest ceas a fost întreținut benevol de către domnul Ioan Nedela, unul dintre meseriașii satului Rod însă, după decesul acestuia în anul 1967, ceasul a funcționat o anumită perioadă de timp și apoi s-a oprit.

Această reparație a ceasului bisericii ortodoxe din Rod constituie o lucrare istorică, căci după mai bine de o jumătate de veac, acesta are o nouă viață iar comunitatea ortodoxă din Rod are un nou repel moral.

Autor: pr. Virgil Manase