Cenaclul „Lumină Lină” va concerta la Părău, jud. Brașov

1171

Duminică, 23 aprilie, comunitatea parohială din Părău, Protopopiatul Făgăraș I, jud. Brașov își va sărbători ocrotitorul, pe Sfântul Gheorghe.  Anul acesta prăznuirea Marelui Mucenic cade în Duminica Sfântului Apostol Toma. Cu ocazia hramului bisericii din Părău și în contextul anului comemorativ al apărătorilor ortodoxiei în perioada comunistă, Cenaclul „Lumină Lină” din Sibiu va susține un concert extraordinar de pricesne și cântece patriotice.

  Cenaclul „Lumină Lină” este un grup misionar religios-național format din 14 membri, înființat în anul 2009 de părintele Cătălin Dumitrean.  Până în prezent a realizat peste patru sute de concerte și câteva turnee internaționale (Germania, Italia, Elveția).

Pricesne precum „O, Măicuță Sfântă!”, „Veniți creștini la rugăciune!”, N-am aur nici pietre scumpe” și cântece patriotice ca „Treceți batalioane române” sau „Imnul Cenaclului” vor încânta auditoriul din Părău.  Invitat special va fi părintele Doru Gheaja.

Sfânta Liturghie va fi oficiată de la ora 9,30.  Credincioșii vor avea ocazia să se închine la Icoana Maicii Domnului numită „Îndrumătoarea” dar și la părticele din moaștele sfinților: Ioan Iacob Românul, Ioan Rusul, Efrem cel Nou, Luca al Crimeii, Ioan Maximovici.

După Sfânta Liturghie, la ora 11,00 va începe concertul Cenaclului „Lumină Lină”.  Concertul va fi susținut tot în locașul de cult din Părău, iar la final, credincioșii vor putea procura CD-uri cu piesele audiate.

La evenimentul cultural-misionar sunt așteptați iubitorii de artă și de frumos din întrega zonă.  Cu siguranță, manifestarea artistică va fi una de neuitat.

Autor: pr.  Laurențiu Urian