Cete de colindători la reședința mitropolitană din Sibiu

1037

Grupuri de colindători au poposit la reședința mitropolitană din Sibiu astăzi, 19 decembrie, unde au fost primite de Înaltprasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. Pe lângă grupurile de colindători formate din preoți ai Protopopiatelor Sibiu sau Rupea, au colindat coruri parohiale, elevi de la Colegiul Național „Andrei Șaguna” din Brașov, comunitatea credincioșilor hipoacuzici din Sibiu, jandarmi și studenți militari.

„Am avut astăzi 11 grupuri de colindători la reședința noastră mitropolitană care ne-au încântat prin modul lor de interpetare a colindelor tradiționale, prin costumele populare, dar mai ales prin dragostea pe care au transmis-o împrejurul lor și prin care au interpretat aceste colinde, amintindu-ne fiecăruia dintre noi de perioada copilăriei, acea minutată perioadă în care am fost pionii cinstirii acestui mare eveniment ceresc al Nașterii Mântuitorului Histos. Colindele ne dau sentimentul împlinirii voii lui Dumnezeu în viața noastră. Ele se cântă în cete de colindători, sunt transmise de la casă la casă pentru că bucuria este cu atât mai mare cu cât este împărtășită și altora. Sunt creații populare cu un conținut pur creștin pentru că vestesc Nașterea Mântuitorului și cinstesc personalitățile prezente la eveniment, cântă împreună cu îngerii, se bucură cu păstorii și primim daruri de sus așa cum a primit Mântuitorul la nașterea Sa”, ne-a spus IPS Mitropolit Laurențiu.

Colindătorii au primit din partea ierarhului iconițe, calendare, cărți de rugăciuni și alte daruri.