Cinstirea eroilor din orașul Tălmaciu, județul Sibiu

1446

În orașul Tălmaciu, județul Sibiu, a avut loc în Joia Înălțării o amplă ceremonie de cinstire a eroilor căzuți la datorie. La eveniment au participat elevii de la Liceul “Johannes Lebel” și elevii de la Școala gimnazială din Tălmăcel, județul Sibiu, care au îmbrăcat costumul popular și au cântat Imnul eroilor și cântece patriotice împreună cu participanții la manifestarea de la troița închinată eroilor. Fanfara “Sunetul muzicii” a susținut un recital de cântece patriotice, iar primarul Nicolae Basaraba, împreună cu membrii Consiliului local au depus coroane de flori la mormintele eroilor și la troița ridicată în cinstea eroilor. Preotul paroh Ilie Gusan a transmis celor prezenți mesajul Înaltpreasfințitului Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului.