Colindători la Căminul de Vârstnici şi la aşezăminte sociale din Sibiu

881

Elevii Şcolii militare de maiştri militari şi subofiţeri pentru comunicaţii, tehnologia informaţiei şi apărare cibernetică din Sibiu au colindat joi, 12 decembrie, beneficiarii Cantinei sociale a Primăriei Sibiu, ai Căminului pentru Vârstnici şi ai Adăpostului de noapte din Sibiu. Elevii militari au fost însoţiţi de preotul Tiberiu Kiss, slujitor la Capela „Sfântul Arhanghel Gavriil” din incinta acestei instituţii militare şi inspector social în cadrul Departamentului de asistenţă socială al Arhiepiscopiei Sibiului, precum şi de cadre didactice. Tinerii militari au interpretat colinde tradiţionale şi cântece de Crăciun, au transmis gândurile cele bune atât beneficiarilor aşezămintelor amintite, cât şi personalului de aici, iar la final au oferit daruri.

„Ne bucurăm că în acest an am reuşit împreună cu elevii de la nou-înfiinţata şcoală militară de transmisiuni din oraşul nostru să poposim în instituţiile sociale din oraşul nostru. Împreună i-am colindat pe bunicii noştri şi pe oamenii care au nevoie de ajutorul nostru şi le-am oferit alimente, dulciuri şi iconiţe”, ne-a spus părintele Tiberiu Kiss.

Activitatea a fost organizată în parteneriat cu Asociaţia „Filantropia Ortodoxă” Sibiu şi cu Asociaţia ACORD din Sibiu.