Colindul străbun la Sâmbăta de Sus, judeţul Braşov

559

În seara celei de-a doua zi de praznic al Naşterii Domnului, IPS Mitropolit Laurenţiu a poposit la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Sâmbăta de Sus-Răsărit, judeţul Braşov. Aşa cum este tradiţia de ani buni, copiii şi credincioşii din Sâmbăta de Sus se adună în această a doua zi de mare sărbătoare pentru a-l colinda pe IPS Mitropolit Laurenţiu, fiu al satului de la poalele Munţilor Făgăraş.

Primii care au colindat au fost copiii din Ceata Irozilor, care duc mai departe an de an acest obicei de la Sâmbăta de Sus. Apoi, corul de tineri a intepretat mai multe colinde tradiţionale din această parte a Ţării Făgăraşului, dar şi din alte părţi ale Transilvaniei. Colindătorii au fost binecuvântaţi de IPS Mitropolit Laurenţiu şi au primit calendare, agende, cărţi de rugăciune, iconiţe şi alte daruri.

Credincioşii prezenţi în număr mare la această seară binecuvântată au primit urările specifice acestei perioade sfinte din an.