Comisia teologică, liturgică şi didactică a Sfântului Sinod s-a întrunit la Sâmbăta de Sus

840

Marţi, 5 septembrie, la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus, jud. Braşov, s-a întrunit în şedinţă de lucru, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, Comisia teologică, liturgică şi didactică a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. La lucrări au participat: Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Înaltpreasfinţitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfinţitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor.

Pe Ordinea de zi a şedinţei se află studierea amendamentelor propuse de către eparhiile Patriarhiei Române pentru îmbunătăţirea ediţiei actuale a Liturghierului, care au fost centralizate, organizate şi adnotate, în prealabil, de către Departamentul Carte de Cult al Patriarhiei Române.

Propunerile prezentate de eparhii, precum şi răspunsurile Departamentului Carte de Cult al Patriarhiei Române sunt analizate punctual, în baza argumentelor teologice, liturgice şi filologice necesare.

Concluziile şi propunerile finale ale Comisiei teologice, liturgice şi didactice vor fi înaintate, spre aprobare, Sfântului Sinod.