Comunicat: Începe a XVI-a ediție a Târgului de Carte și Revistă Religioasă de la Sibiu

998

În perioada 3-6 noiembrie 2016, în corpul B al Bibliotecii Județene ASTRA din Sibiu, se va desfăşura cea de-a XVI-a ediţie a Târgului Naţional de Carte şi Revistă Religioasă (cu participare internațională), unde vor expune 22 de edituri de carte şi redacţii de revistă religioasă. Târgul este organizat de Asociaţia „Scriptus” Sibiu, cu sprijinul Mitropoliei Ardealului și al Bibliotecii Judeţene “Astra“ fiind co-finanțat de Consiliul Judeţean Sibiu, Consiliul Local Sibiu și Primăria Municipiului Sibiu. Scopul manifestării este de a facilita tinerilor şi publicului redescoperirea spiritualităţii creştine şi a tradiţiilor româneşti, prin intermediul cărţii duhovniceşti, ziditoare de suflet.

Deschiderea oficială a Târgului va avea loc joi, 3 noiembrie 2016, la ora 13,00, în prezenţa oficialităţilor sibiene şi a altor personalităţi şi invitaţi de seamă. Pe parcursul celor patru zile ale târgului vor fi prezentate şi lansate 35 dintre cele mai recente apariţii editoriale din sfera cărţilor cu tematică religioasă (cu participarea autorilor şi editorilor acestora). Totodată, vor avea loc trei conferințe și dezbateri pe diverse teme culturale, două concerte de muzică religioasă și două expoziții tematice. În fiecare seară va avea loc o tombolă cu premii oferite vizitatorilor de către organizatori și editurile participante.
Programul general de vizitare al standurilor este zilnic între orele 10-20, intrarea fiind liberă. Majoritatea evenimentelor vor fi transmise online prin intermediul site-ului www.targdecartereligioasa.ro

Asociaţia „Scriptus” Sibiu