Concert de colinde al Coralei „Timotei Popovici” a Catedralei mitropolitane din Sibiu

508

Tradiționalul concert de colinde al Coralei „Timotei Popovici” a Catedralei mitropolitane din Sibiu a avut loc în duminică, 23 decembrie, la catedrala din cetatea Sibiului. Iubitori ai muzicii corale bisericești au venit în număr mare să asculte recitalul oferit de corala dirijată de pr. lect. univ. dr.  Dan-Alexandru Streza.

La acest eveniment a fost prezent și Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, care le-a mulțumit coriștilor pentru devotamentul lor și efortul depus de a da răspunsurile liturgice duminică de duminică.

„Mulțumim mult Coralei Catedralei noastre mitropolitane nu doar pentru acest concert, ci și pentru permanenta înfrumusețare a vieții liturgice în toate duminicile și în toate sărbătorile noastre, cântând la Sfânta Liturghie”, a spus ierarhul.

Evenimentul din această seară a încheiat seria de concerte de colinde susținute în acest an la Catedrala mitropolitană din Sibiu.