Concert de colinde „Asta-i seara de Crăciun” la Catedrala mitropolitană din Sibiu

839

Între tradiționalele concerte de colinde găzduite de Catedrala mitropolitană din Sibiu se numără și cel susținut în preajma sfintelor sărbători de Grupul psaltic „Sfântul Andrei Șaguna” al Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu. Studenții teologi membri ai acestui grup psaltic înființat cu mai mulți ani în urmă pentru a promova cântul bizantin în această parte a Transilvaniei au interpretat marți, 10 decembrie, în manieră proprie tradiționalele colinde de Crăciun și au încălzit inimile preoților și credincioșilor prezenți în Catedrala mitropolitană din Sibiu.

Alături de grupul psaltic dirijat de George Florea au cântat și fetele din Grupul „Sfânta Muceniță Anastasia” într-o seară de colinde și de cânt sfânt menite să aducă liniște în sufletele credincioșilor din Sibiu.