Concert de colinde la Biblioteca Județeană „ASTRA” din Sibiu

414

Biblioteca Județeană „ASTRA” din Sibiu a organizat marți, 5 decembrie, un concert de colinde. Evenimentul a avut loc în Sala Festivă a bibliotecii sibiene, în prezența a numeroși invitați și participanți, între care îl amintim pe pr. conf. univ. dr.Constantin Necula de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu. Părintele Constantin Necula a vorbit la începutul concertului despre importanța păstrării tradițiilor sfinte și apropierea tinerilor către Biserică și valorile neamului românesc.

Au încântat publicul prin colindele pregătite pentru această seară un grup de studenți de la Facultatea de Teologie din Sibiu, apoi grupul de copii „Angelli” al Parohiei Valea Aurie, condus de pr. Alexandru Szasz, ceata de colindători a Organizației Tinerilor din Sibiu coordonată de Teodora Șpan și Carmen Jinariu, iar actrița Gabriela Neagu de la Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu a recitat mai multe poezii.