Concert de colinde la Biserica dintre brazi din Sibiu

747

Pentru al 4-lea an consecutiv copiii din grupa de cateheză a Bisericii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Sibiu au susținut un concert de colinde în biserica parohială. Pe lângă „Biserica dintre brazi” din Sibiu, cum este cunoscut locașul de cult amintit funționează, încă din anul 2011 și un Centru parohial de copii și tineret pus sub ocrotirea Sfinților Mucenici Brâncoveni. Aici mai mulți copii de ciclu primar și gimnazial se întâlnesc din două în două săptămâni pentru diverse activități: cateheze, ateliere de pictură, ateliere de confecționat decorațiuni de Crăciun, ateliere de încondeiat ouă cu prilejul sărbătorilor pascale, jocuri etc. Acești copii au colindat și duminica trecută în Capela „Sfântuș Apostol Andrei” din cadrul Liceului de Construcții și Arhitectură „Carol I” din Sibiu, iar pe parcursul săptămânii viitoare vor merge, împreună cu preoții slujitori ai Bisericii dintre brazi să vestească Nașterea Domnului la Azilul de bătrâni „Dr.Carl Wolff” din Sibiu și la Spitalul Clinic de Pediatrie din Sibiu.

Autor: pr. Vasile Dariciuc