Concert de colinde la Biserica „Sfântul Mina” din Sibiu

882

Parohia Sibiu-Hipodrom VI şi Şcoala Gimnazială ,,Nicolae Iorga” din Sibiu au vestit duminică, 10 decembrie, Nașterea Mântuitorului Iisus Hristos prin colinde și datini de Crăciun. Evenimentul a fost deschis prin cuvântul de binecuvântare al preotului Neagu Nicolae care a amintit de frumusețea tradițiilor noastre românești, de obiceiul de a colinda, de a vesti Nașterea Mântuitorului Iisus Hristos, răspândit mai ales în rândul copiilor. Au interpretat colinde elevii Școlii Gimnazială „Nicolae Iorga” din Sibiu, coordonați de doamnele profesoare Simona Manea și Alina Morcan, iar la final a concertat corul bărbătesc al bisericii parohiale, cu hramul Sfântului Mina. Enoriași, părinți, bunici și copii au primit vestea cu chipuri luminoase.

„Mulțumiri doamnei profesor organizator Măriuca Neagu care a ospătat colindătorii cu gogoși și ceai, sub lumina supraveghetoare a focului cu lemne, așa cum e tradiția la noi”, a spus  prof. Camelia Virca, directorul adjunct al Şcolii Gimnaziale ,,Nicolae Iorga”.

Grupul vocal bărbătesc ,,Sfântul Mina”   şi   Corul  de copii ,,Canto-Mina” al comunităţii locale au fost înfinţate la iniţiativa parintelui paroh Nicolae Neagu. Selecţia corului de copii a fost realizată   cu sprijinul conducerii Şcolii Gimnaziale ,,Nicolae Iorga” Sibiu, respectiv domnul director prof. Ioan Moşneag şi doamna director adjunct  prof. Camelia Virca şi a profesorilor  de muzică şi religie de la Şcoala ,,Nicolae Iorga”, având ca dirijori pe doamnele prof. Simona Manea şi Alina Morcan.

Copiii au primit şi daruri, portocale, mere, biscuiţi, suc şi bomboane.