Concert de colinde la Catedrala din Mediaş

602

Consecvența în păstrarea tradiției creștine ortodoxe, dar și a unei inițiative a părintelui protopop de Mediaş, Ovidiu Ioan Găban, de înălțare spirituală prin colind, a făcut ca inițiativa să devină și ea tradiție, astfel încât, în seara Duminicii dinaintea Nașterii Domnului, Catedrala din Mediaș să găzduiască o seară duhovnicească deosebită pentru credincioșii din Mediaș și nu numai.

Evenimentul a început firesc, în duhul rugăciunii, cu slujba Vecerniei, săvârșită de preoții catedralei, sub conducerea părintelui protopop Ovidiu Ioan Găban, la sfârșitul căreia, părintele protopop a adresat un cuvânt de bun venit numeroșilor credincioși prezenți în catedrală, precum și autorităților locale participante la eveniment, vorbind tuturor despre felul în care colindul are menirea de a arăta importanța creștină a Crăciunului –  total diferită de percepția lumească, laică, pur consumistă – adică Nașterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Apoi, printr-o prezentare succintă a Coralei Catedralei din Mediaș și a Coralei „Gheorghe Șoima” a Protopopiatului Mediaș sub bagheta dirijorală a distinsului profesor Ovidiu Moldovan, părintele protopop a făcut trecerea la cea de-a II-a parte a serii: concertul de colinde susținut de cele două corale.

Având parte de o interpretare deosebită, de o mare acuratețe în redarea muzicală, concertul celor două corale nu numai că a încântat asistența, dar a contribuit substanțial la înălțarea duhovnicească a serii.

Prin interpretarea pieselor proprii, dar și folosirea comună a unor colinde precum „La poartă la Ștefan Vodă” sau „Bună dimineața la Moș Ajun”, cărora fiecare corală le-a dat o interpretare proprie, diferențiată de specificul corurilor – mixt sau bărbătesc, concertul s-a dovedit a fi și un adevărat duel pe portativ muzical, lucru care a contribuit la calitatea actului interpretativ, gustat de audiență și susținut prin aplauzele care, doar datorită prezenței spațiului liturgic al catedralei au fost mai „cuminți”.

Finalul concertului a fost folosit de părintele protopop Ovidiu Ioan Găban pentru a mulțumi ostenitorilor celor două corale, domnului profesor Ovidiu Petru Moldovan, audienței  – pentru prezență și tuturor celor care s-au ostenit în organizarea acestei frumoase seri duhovnicești.

Seara s-a încheiat pe platoul din spatele Catedralei, unde toți cei prezenți au fost invitați ca, după cântarea în comun a unor colinde, să servească fructe, cozonac și prăjituri de post, ceai și vin cald, care, alături de socializarea dintre cei prezenți au plinit, spre desăvârșire, seara duhovnicească din orașul de pe Târnava Mare.

Autor: pr. Marius Băcilă