Concert de Florii la Catedrala mitropolitană din Sibiu

932

Corala „Timotei Popovici” a Catedralei mitropolitane din Sibiu, dirijată de pr. lect. univ. dr. Dan Alexandru Streza, a susținut un concert de muzică religioasă specifică acestei perioade prepascale. Concertul a avut loc în Catedrala mitropolitană din cetatea transilvană, după Denia din Duminica Floriilor, în prezența Înaltpreasfințitului Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului.

Din repertoriu amintim: „La râul Vavilonului” de Gavriil Musicescu, „Fericit Bărbatul” de T. Teodorescu, fragmente din Oratoriul bizantin de Paști al lui Paul Constantinescu și „Ziua Învierii” de I. D. Chirescu.

La finalul concertului eclesiarhul Catedralei mitropolitane, arhimandritul Macarie Țuțul, a mulțumit coriștilor pentru cântările interpretate, prin intermediul cărora credincioșii și preoții prezenți au intrat în atmosfera duhovnicească a Săptămânii Mari.