Concert educativ la Catedrala mitropolitană din Sibiu

756

Corala „Timotei Popovici” a Catedralei mitropolitane din Sibiu a susținut duminică, 26 noiembrie, un concert educativ pentru elevi. Corala dirijată de pr. lect. univ. dr. Dan Alexandru Streza a interpretat mai multe colinde tradiționale în prezența unui grup de elevi de la mai multe școli gimnaziale din Sibiu, a mai multor cadre didactice și părinți.

Elevii au avut posibilitatea să afle de la dirijorul corului mai multe despre cântarea corală, rolul dirijorului, tonalitate, tehnici de interpretare și alte lucruri legate de muzică, dar și de prestigiul coralei de la Sibiu care a împlinit 111 ani de existență.

Elevii prezenți au cântat de-a lungul serii mai multe colinde alături de corul Catedralei mitropolitane din Sibiu.

Concertul educativ pentru elevii sibieni  a fost intitulat „Corul și importanța lui în comunitate” și a făcut parte din Proiectul „Lumină și armonie”. Proiectul se desfășoară cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu, al Consiliului local și al Primăriei Sibiu.