Concurs de şah junior la Victoria, judeţul Braşov

210

Aşezământul Bisericii “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din oraşul Victoria, judeţul Braşov, a găzduit pentru prima dată în sâmbăta dinaintea marelui praznic al Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos un concurs de şah, organizat de domnul Ioan Bârsan. La această primă ediţie au participat copii din oraşul Victoria, Municipiul Făgăraş şi Municipiul Sibiu, în număr de 24, dintre care 13 copii erau jucători legitimaţi la Federaţia Română de Şah, cu vârste cuprinse între 6 şi 12 ani.

În ceea ce priveşte informatile tehnice, doamna Monica Topârceanu de la clubul privat de sah “Turnul Alb” Sibiu a asigurat partea de arbitraj, au fost cinci runde în sistem elveţian cu ritmul de joc de 10 minute pentru fiecare jucător.

La final copiii au primit din partea organizatorului diplome, cadouri sponsorizate de părinţi şi medalii.

Autor: pr. Daniel Smădu