Conferință la Sibiu despre colindul tradițional

328

Asociația Studenților Creștini Ortodocsi Români (ASCOR), filiala Sibiu, a organizat  miercuri, 11 decembrie, Conferința „Colinda românească. Abordare inter-pluri și transdisciplinară”, susținută de lector univ. dr. Vasile Chira de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu. Evenimentul a avut loc în Biblioteca Județeană „ASTRA” din Sibiu, unde invitatul tinerilor din ASCOR Sibiu a interpretat într-un mod original colinde tradiționale pe care le-a explicat profund, în manieră inter și pluri disciplinară.

Pentru Vasile Chira, țăranul român simplu era genial pentru firescul pe care îl avea într-o viață plină de sens.

În cadrul conferinței au colindat și membrii Grupului psaltic „Sfântul Andrei Șaguna”, sub conducerea lui George Florea, invitații lect. univ. dr. Vasile Chira aducând bucurie și liniște în sufletele participanților la eveniment.