Copiii din Parohia Irești, primiți în Catedrala mitropolitană din Sibiu

837

Grupul de copii din Parohia Irești, județul Vrancea, a fost primit marți, 26 iunie, de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului în Catedrala mitropolitană din Sibiu. Aflați într-o tabără în Arhiepiscopia Sibiului, copiii au vizitat Catedrala mitropolitană din Sibiu și au primit binecuvântarea ierarhului și felicitările sale pentru mărturisirea credinței ortodoxe în contextul actual.

Copiii au fost însoțiți de preotul paroh Ionel Miron, iar alături de ierarh s-a aflat consilierul cultural din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului, pr. lect. univ. dr. Emanuel Tăvală. Grupul a fost invitat de IPS Mitropolit Laurențiu să participe cu un moment artistic la festivitatea de deschidere a Întâlnirii Internaționale a Tinerilor Ortodocși-Sibiu, septembrie 2018.

La final, cei mici au primit iconițe din partea ierarhului și au fost binecuvântați.