Copiii din Vama Buzăului au oferit flori şi felicitări mamelor şi bunicilor

3025

 

Pentru al patrulea an consecutiv, la Biserica “Înălţarea Domnului” din Parohia Vama Buzăului, Protopopiatul Săcele, judeţul Braşov, a avut loc o manifestare dedicată femeilor din comunitate.

Copiii de la clasa I a Şcolii Gimnaziale din localitate, îndrumaţi de învăţătoarea Georgeta Mirică şi preşcolarii de la grupa mare a grădiniţei din sat, îndrumaţi de educatoarea Nicoleta-Elena Drăgan, au participat duminică, 6 martie, la slujba Sfintei Liturghii şi s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântutorului nostru Iisus Hristos. După slujba religioasă, copiii au împărţit felicitări confecţionate de ei mamelor, bunicilor dar şi străbunicilor, cu mesajul specific acestei perioade, şi câte un fir de floare pentru a vesti începutul primăverii.

Cei mici au primit din partea parohiei dulciuri şi au fost felicitaţi pentru modul în care şi-au arătat dragostea faţă de cele mai dragi persoane din vieţile lor.

Autor: Pr. Nicu Lazăr