Corul „Apullum” al Seminarului Teologic din Alba Iulia a concertat la Mediaș

770

La Biserica „Sfântul Dumitru” din Mediaș, județul Sibiu, a avut loc un concert de colinde susținut de Corul „Apullum” al Seminarului Teologic Ortodox „Mitropolit Simion Ștefan” din Alba Iulia. Evenimentul s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. Părintele paroh Dumitru Cărăbaș împreună cu părintele coslujitor Marius Custelcean și comunitatea parohienilor au întâmpinat colindătorii cu mare bucurie în cartierul Moșnei.

Evenimentul a debutat cu slujba Vecerniei, răspunsurile liturgice fiind date de colindători, iar mai apoi părintele Mircea Morar din Alba Iulia a rostit un cuvânt de învățătură intitulat „Despre bucurie”. La finalul cuvântului de învățătură, părintele Marius Custelcean a făcut o prezentare succintă a corului Apullum al Seminarului Teologic din Alba Iulia precum și o biografie a părintelui prof. dr. Nicolae Topîrcean, dirijorul corului, profesor de muzică bisericească la Seminarul Teologic din Alba Iulia. Concertul de colinde a adus în sufletul enoriașilor prezenți în număr foarte mare la eveniment mireasma sfintelor sărbători ale Nașterii Domnului și a creat o atmosferă duhovnicească deosebită. Alături de preoții care slujesc la această Sfântă Biserică, au fost prezenți protopopul de Mediaș, Ovidiu Găban, pr.  Aurelian Popa de la Șeica Mică, pr. Nicolae Fetean de la Protopopiatul Mediaș, coslujitor la Parohia Mediaș Catedrală I, pr. Achim Sărășan de la Parohia Mediaș Catedrală III, pr. Nicolae Clinciu de la Parohia Bratei și pr. Traian Mehedințiu de la Parohia Nemșa. Partener al evenimentului a fost Hotelul „Binderbubi” Mediaș. Mulțumiri deosebite s-au adresat  tuturor enoriașilor și credincioșilor prezenți la concertul de colinde. La eveniment a fost prezent și domnul general de poliție Nicolae Gheorghe Șuteu. Părintele paroh Dumitru Cărăbaș a mulțumit tuturor celor prezenți adresând un cuvânt folositor de suflet și făcând urările cuvenite credincioșilor prezenți la eveniment, moment care a încheiat seara de colind.