Corul bisericesc din Dumbrăviţa, în pelerinaj la Schitul „Sfântul Efrem cel Nou” din Cristian, judeţul Braşov

479

Măritul praznic al Nașterii Domnului a fost sărbătorit cu aleasă bucurie și în Parohia Dumbrăvița, judeţul Braşov. Astfel, în prima zi de sărbătoare, biserica s-a dovedit a fi neîncăpătoare pentru numărul mare de credincioși veniți să se bucure de Nașterea Pruncului Ceresc. După slujbă, cei prezenți au avut ocazia să se delecteze cu un program de serbare pregătit special pentru acest moment. Corul bsericesc al Parohiei, care a împlinit
60 de ani de activitate neîntreruptă, a cântat mai multe colinde tradiționale. După aceea, copiii din Grupul de Cateheză al Parohiei au recitat poezii și au cântat alte colinde, finalul reprezentației aparținând Grupului Coral de Tineret al Parohiei, înființat de curând, ce a interpretat o suită de colinde tradiționale și moderne, foarte apreciate de cei prezenți. Colindătorii au fost răsplatiți cu vii aplauze și pungulițe de cadouri.
Credincioșii din Dumbrăvița au participat în număr mare și la slujbele săvarșite în biserica parohială în celelalte zile de praznic. Totodată, în ziua de prăznuire a Sfântului Arhidiacon Ștefan, membrii corului bisericesc, cărora li s-au adăugat și alți credincioși din sat, au
participat la un pelerinaj efectuat la Schitul „Sfântul Efrem cel Nou” de la Cristian, județul Brașov. Corul a dat răspunsurile la slujba Sfintei Liturghii oficiate de un sobor de preoți, condus de părintele Protosinghel Clement Vadin, egumenul schitului. La final, pelerinii au cântat colinde și au participat la agapa oferită de ostenitorii sfântului așezămant.

Autor: pr. Liviu – Florin Ivănușcă