Credincioși din Bogatu Român, în pelerinaj la mănăstirile din Moldova

1385

Un grup de 50 de credincioși din Parohia Bogatu Român, Protopopiatul Săliște, județul Sibiu, a participat recent la un pelerinaj la mai multe mănăstiri din Moldova. Pelerinajul a fost organizat de parohia sibiană și a cuprins cele mai importante așezăminte monahale și obiective turistice din partea de est a țării.

„Am avut posibilitatea să poposim la Mănăstirea Pângărați, Mănăstirea Bistrița, Mănăstirea Agapia, Mănăstirea Văratic, Mănăstirea Neamț, Mănăstirea Secu și Mănăstirea Sihăstria. De asemenea, am vizitat Catedrala mitropolitană din Iași, unde ne-am închinat moaștelor Sfintei Cuvioase Parascheva, apoi am vizitat bojdeuca lui Ion Creangă și am mers spre Catedrala arhiepiscopală din Suceava, unde ne-am închinat moaștelor Sfântului Ioan Cel Nou de la Suceava. Am mai poposit la Mănăstirea Putna, la Mănăstirea Voroneț și la Mănăstirea Văratec”, ne-a spus preotul paroh de la Bogatu Român, Sevastian Ghiorghiasa.

Pelerinajul a făcut parte din activitățile parohiei sibiene organizate în Anul Centenar.