Credincioși din Bogatu Român, județul Sibiu, în pelerinaj la Locurile Sfinte

1216

Un grup de credincioși din Parohia Bogatu Român, Protopopiatul Săliște, județul Sibiu, a participat la un pelerinaj la Locurile Sfinte în perioada 2-5 octombrie. Grupul de pelerini a fost condus de preotul paroh de la Bogatu Român, Sevastian Ghiorghiasa și a vizitat cele mai importante locuri din Țara Sfântă: Muntele Tabor, Cana Galileii, Nazaret, Muntele Fericirilor, ruinele de la Capernaum, Ierihon, Muntele Măslinilor, Grădina Ghetsimani, locurile Pătimirilor Mântuitorului Iisus Hristos și Sfântul Mormânt, Hozeva, Bethleem, Muntele Sionului, Ein Karem.

„Am avut bucuria de a face parte din soborul slujitor care a liturghisit pe Golgota în noaptea de marți spre miercuri, iar credincioșii au participat la slujba religioasă și au primit Sfânta Împărtășanie”, ne-a spus pr. Sevastian Ghiorghiasa.

Pelerinajul a fost organizat prin Biroul „Basilica Travel” din Sibiu.