Credincioși din parohii de pe Valea Hârtibaciului, în pelerinaj la mănăstiri din Moldova

1115

Parohia Marpod, județul Sibiu, a organizat în perioada 20-22 august un pelerinaj la mai multe mănăstiri din Moldova. Pelerinajul a fost organizat prin Agenția „Basilica Travel” a Patriarhiei Române, la inițiativa parohului de la Marpod, Marius Munteanu. La pelerinaj au participat pe lângă mai mulți credincioși din Marpod și pelerini din Parohiile Cornățel, Ilimbav și Vecerd. Grupurile de credincioși din aceste parohii învecinate cu Parohia Marpod au fost însoțite de preoții parohi Bogdan Grama, Vlad Dumitru Stoica și Marius Briscan.

„Grupul a fost format din 46 de pelerini, iar pe durata celor 3 zile am vizitat mai multe așezăminte monahale. În prima zi traseul a fost Sibiu – Marpod Mediaș – Daneș – SovataLacul Roșu – Cheile Bicazului Mănăstirea Pângărați – Mănăstirea Bistrița – Mănăstirea Agapia – Mănăstirea Văratec – Mănăstirea Neamț – Mănăstirea Secu – Mănăstirea Sihăstria. La Mănăstirea Sihăstria am fost cazați în prima noapte. A doua zi am mers pe traseul Mănăstirea Sihăstria – Iași – Catedrala Mitropolitană, unde ne-am închinat la moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva – Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi Fălticeni – Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava – Mănăstirea Voroneț – Mănăstirea Putna, unde ne-am cazat. În ultima zi am vizitat Mănăstirea Sihăstria Putnei, Mănăstirea Sucevița și Mănăstirea Moldovița, iar apoi ne-am întors la casele noastre”, ne-a spus părintele Marius Munteanu.